Najlepsza i najgorsza dzielnica Krakowa

Sprawdź, jak krakowianie ocenili poszczególne dzielnice swojego miasta i który rejon okazał się najlepszy, a który najgorszy.

Portal ogłoszeniowy Otodom we współpracy z agencją IQS przeprowadził ankietę wśród mieszkańców 12 polskich aglomeracji, aby ocenić dzielnice, w których mieszkają. Uczestnicy badania wystawiali oceny dotyczące różnych aspektów wpływających na komfort życia, korzystając z pięciostopniowej skali ocen, gdzie jedynka oznaczała najniższą ocenę, a piątka – najwyższą.

Każdy z uczestników badania w danej aglomeracji oceniał poszczególne kategorie w następującej kolejności:

  1. Bezpieczeństwo
  2. Relacje sąsiedzkie
  3. Komunikacja
  4. Koszty życia
  5. Okolica przyjazna zwierzętom
  6. Rozrywka

Spokojnie na Bronowicach, niebezpiecznie na Wzgórzach

Pod względem oceny poczucia bezpieczeństwa, mieszkańcy Krakowa najwyżej ocenili dzielnicę Bronowice, które jako jedyne uzyskały notę, minimalnie powyżej czterech (4,05). Zwierzyniec zajął drugie miejsce z oceną dokładnie na poziomie 4, natomiast trzecie miejsce przypadło Grzegórzkom z wynikiem 3,91. Warto zauważyć, że dzielnice położone w zachodniej części miasta uzyskały wyższe wyniki w tej kategorii.

Z kolei na przeciwnym biegunie znalazły się Wzgórza Krzesławickie (3,06) oraz sąsiadujące z nimi niewielkie Bieńczyce (3,32), usytuowane na północnym wschodzie miasta. Trzecie miejsce od końca przypadło dzielnicy Bieżanów-Prokocim z wynikiem 3,48.

Dobre relacje sąsiedzkie na Swoszowicach, gorsze na Starym Mieście

Krakowianie ocenili relacje sąsiedzkie w swoim mieście gorzej niż poziom bezpieczeństwa. W tej kategorii, najwyższą średnią ocen, wynoszącą 3,6, uzyskały Swoszowice. Na podium znalazły się również Bronowice (3,54) oraz Łagiewniki-Borek Fałęcki (3,52).

Znacznie słabiej porozumiewają się z sąsiadami mieszkańcy Starego Miasta, które uzyskało najniższą ocenę w tej klasyfikacji (3,10). Nieco poniżej przeciętnej wypadły również Bieńczyce (3,13), Wzgórza Krzesławickie (3,18) i Krowodrza (3,20).

Grzegórzki z najlepszą komunikacją, Wzgórza z najgorszą

Mieszkańcy stolicy Małopolski wyrażają surową opinię na temat komunikacji w swoim mieście. Świadczy o tym fakt, że najlepsza średnia ocen w tej kategorii wynosi zaledwie 3,63 i została przyznana dzielnicy Grzegórzki. Nieco niższe oceny otrzymały Mistrzejowice (3,60), Bieńczyce (3,59) i Nowa Huta (3,54). Żadna z pozostałych dzielnic nie uzyskała średniej oceny powyżej trzech i pół.

Najniższą ocenę w kategorii Komunikacja otrzymały Wzgórza Krzesławickie (2,79). Dwa inne rejony Krakowa również otrzymały noty poniżej trójki – Swoszowice (2,91) i Łagiewniki-Borek Fałęcki (2,99).

Na Nowej Hucie jest tanio, na Zwierzyńcu – kosztownie

Koszty życia to kategoria, w której zwycięska dzielnica uzyskała najniższy wynik spośród wszystkich kategorii. Nowa Huta, bo o niej mowa, nie przekroczyła nawet trójki (2,83). W czołówce znalazły się jeszcze Mistrzejowice (2,82) oraz Bieńczyce (2,76). Ceny mieszkań i wysokość czynszów są najbardziej uciążliwe dla mieszkańców Zwierzyńca (2,08).

Niewiele lepiej sytuacja wygląda na Starym Mieście (2,13). Średnie poniżej 2,50 uzyskało jeszcze pięć dzielnic: Krowodrza (2,24), Grzegórzki (2,28), Bronowice (2,37), Dębniki (2,42) i Podgórze (2,47). Zastanawiające jest, że wszystkie te rejony skoncentrowane są w zachodniej i centralnej części miasta i nie ma tam żadnej „wyspy” z niższymi cenami.

Zwierzyniec dla zwierząt, Stare Miasto dla ludzi

Kiedyś na terenie dzielnicy Zwierzyniec najprawdopodobniej znajdowały się tereny myśliwskie, a dziś jest to teren sprzyjający włascicielom zwierząt domowych, co zostało potwierdzone pierwszym miejscem z wynikiem 4,32. W tej kategorii dobre oceny otrzymały również Mistrzejowice (4,27), Nowa Huta (4,21), Grzegórzki (4,08), Bieżanów-Prokocim (4,04) oraz Dębniki (4,01).

Według respondentów, najmniej przyjazne dla zwierząt jest gęsto zabudowane, hałaśliwe i często odwiedzane przez turystów Stare Miasto (3,44). Tuż nad nim znalazły się Łagiewniki-Borek Fałęcki (3,46) i Wzgórza Krzesławickie (3,62).

Jeśli rozrywka, to Stare Miasto i nic poza nim

Często zdarza się, że ścisłe centrum miasta jest jednocześnie jego głównym obszarem rozrywkowym. W przypadku Krakowa istnieje jednak znacząca dysproporcja pomiędzy Starym Miastem (4,17) a pozostałymi dzielnicami, tak przynajmniej twierdzą badani mieszkańcy miasta. Drugie miejsce w tej kategorii zajęły Krowodrza, które uzyskały ocenę zaledwie 2,94.

Trzy dzielnice wyróżniły się negatywnie: Swoszowice (1,69), Łagiewniki-Borek Fałęcki (1,72) i Bieżanów-Prokocim (1,99). Średnie oceny pozostałych obszarów również nie przekroczyły granicy dwójki.

KategoriaNajlepsza dzielnica (+)Najgorsza dzielnica (-)
BezpieczeństwoBronowiceWzgórza Krzesławickie
Relacje sąsiedzkieSwoszowiceStare Miasto
KomunikacjaGrzegórzkiWzgórza Krzesławickie
Koszty życiaNowa HutaZwierzyniec
Okolica przyjazna zwierzętomZwierzyniecStare Miasto
RozrywkaStare MiastoSwoszowice
Scroll to Top